ANA SAYFA
06 Mayıs 2019 ( 8657 izlenme )
Reklamlar

Abdullah Gül Seçim Uyarısı

Abdullah Gül Seçim Uyarısı


Londra merkezli Bluebay Asset Management Stratejisti Timothy Ash, Yüksek Seçim Kurulu’nun aldığı İstanbul’da İBB Başkanlığı seçimlerinin yenilenmesi kararının, bir süredir yeni bir parti kurma hazırlığı içinde oldukları iddia edilen 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eski bakan Ali Babacan’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a meydan okuması yönünde bir ‘yeşil ışık’ olup olmadığını sordu.

Ash, YSK’nın kararının ardından Twitter hesabından yaptığı yorumda, “Dikkate şayan, bu duruma nasıl bakarsanız bakın yaşanan Türkiye’nin demokrasi olarak algılanmasına zarar veriyor. Ve bu, Türkiye ekonomisini temmuza kadar makro finansal istikrar açısından risklere karşı hassas hale getirecek” dedi.

“Muhalefet seçimleri boykot edecek mi? Sokak protestoları olacak mı?"

Dolar/TL’nin 6.15’i görmesine ve liranın gelen haberlerin ardından yaşadığı değer kaybına dikkat çeken Ash, akıllarda çok fazla soru işareti oluştuğunu belirterek şunları söyledi:

“Muhalefet seçimleri boykot edecek mi? Sokak protestoları olacak mı? İki tarafta kendine güveniyor gibi durduğuna göre yeniden seçimi kim kazanacak? Batı’nın tepkisi ne olacak? Müdahale sürecinde piyasalar nasıl bir performans gösterecek?”

Twitter’daki paylaşımlarında yeni parti iddialarına da değinen Ash, “Bunun, Erdoğan’a yönelik bir meydan okuma başlatmaları konusunda Davutoğlu, Babacan ve Gül’e bir yeşil ışık mı” diye sordu. Ash’in paylaşımını, Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) Şef Ekonomisti Robin Brooks da beğendi.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yerel seçim sonrasındaki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. "Türkiye’yi seçimleri tartışmalı bir ülke haline asla getirmemek gerekir" diyen Gül, internet sitesinde yayınladığı açıklamasında şunları kaydetti:

“Türkiye'nin 1950'de çok partili sisteme geçmesinden bu yana neredeyse 70 yıldır seçimler hiç bir zaman tartışma konusu olmadı. Ancak üzülerek görüyoruz ki son zamanlarda seçimlerin yapılması ve sonuçlarıyla ilgili tartışmalar yaşanıyor. Bu kaçınılmaz olarak hem içeride hem dışarıda Türkiye'nin itibarını zedeliyor. Son yerel seçimlerde bu tartışmaların çok daha yoğunlaşmış olmasını görmek üzüntü verici."

"TARTIŞMALARI NOKTALAMAK GEREKİRDİ"Bu seçimlerde iki konunun öne çıktığını söyleyen Gül, “İlki, seçilen bazı adayların tüm aday olma süreçlerinde hukuki gerekleri karşılayıp adaylıkları kabul edildikten ve seçildikten sonra düşürülmeleri, sayıları çok az da olsa, oldukça tartışılacak bir durum. İkincisi, İstanbul'da seçim sonuçlarının açıklanmaya başladıktan sonra o gece yaşananlar ve seçim sonuçlarının kesinleştirilmesinin bu kadar uzatılıp geciktirilmesi. İşin hukuki ve teknik kısmından ziyade politik söylemlere girilmesi. Bütün bunlar Türkiye'nin itibarına zarar verecek şeyler. Hukuki gerekçeler hızla tamamlandıktan sonra seçimin sonuçlarını açıklamak ve tartışmaları noktalamak gerekirdi.

"UZAMASI TÜRKİYE'YE ZARAR VERİR"Aslen hukuki ve teknik bir mesele olan ve bu konuda yeterli bir geleneği olan seçim sonuçlarına itiraz ve bu itirazların incelenip sonuçlandırılması hızla bitirilmeli. Bu meselenin uzaması Türkiye'ye de zarar verir demokrasimize de gölge düşürür. Türkiye'yi yönetenlerin önünde hem seçimsiz bir 4.5 yılları var hem de üzerinde çalışılması gereken ciddi meseleler var ve bu tip tartışmalardan uzak durup memleketin geleceğine konsantre olmaları çok önemli diye düşünüyorum. Türkiye'yi seçimleri tartışmalı bir ülke haline asla getirmemek gerekir.” dedi


Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Siverek'in HDP Adayı Tanıtımı Gelen Kalabalıkla Bir Anda Mitinge Döndü! Iraklı Model Tara Fares DEAŞ Tarafından Öldürüldü! Diyarbakır'da Silahlı Çatışma: 2 Ölü, 2 Yaralı.! KÜRT GENÇLERİNİN HALAYI REKOR KIRDI!