Ahmet Türk, Leyla Güven'i evinde ziyaret etti! Açlık grevi sürüyor.

2079 izlenme27 Ocak 2019
Reklamlar
Ahmet Türk, Leyla Güven'i evinde ziyaret etti! Açlık grevi sürüyor.

8 Kasım 2018 tarihinden bu yana açlık grevi eyleminde olan HDP’li Güven’in tutuklu olarak yargılandığı davanın duruşması dün Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya Leyla Güven katılmadı. Güven’e destek için adliyeye gelen HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Eş Genel Başkan Yardımcısı Günay Kubilay, HDP’li milletvekilleri ile uluslararası gözlemci heyeti duruşma salonuna girmedi. İzleyicilerin ve avukatların katılmadığı oturumda, 

savcı esasa ilişkin görüşünü sundu. Savcı, Güven’in tutukluluğunun devamını istedi. Kısa bir aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, yurtdışına çıkış yasağı koyarak Güven’in tahliyesine karar verdi. Saat 13:15 sıralarında tahliye edilen Güven cezaevinden ambulansla çıkarıldı. Güven, buradan Bağlar ilçesine bağlı Bağcılar mahallesinde bulunan evine götürüldü. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, mahkemenin tahliye kararının olumlu olduğunu, Güven’in açlık grevine devam edeceğini açıkladı.

Eyleminde 81.güne ulaşan Güven ile ilgili açıklama yapan Özgürlükçü Hukukçular Platformu Sözcüsü avukat Bahri Belen, Güven’in açlık grevi eylemine başlamasına gerekçe gösterdiği İmralı için “Guantanamo gibi” benzetmesi yaptı.

Diyarbakır Tabip Odası tarafından Güven’in sağlık durumu ile ilgili yapılan yazılı açıklamada da “Yapılan görüşmede halsiz olduğu, iştahının kapalı olduğu, zaman zaman sıvı almada zorlandığı, kendisi tarafından ifade edilmiştir. Fark edilecek ölçüde kilo kaybı olduğu, uzanıp oturmada zorlandığı ve kas kitlesinde azalma olduğu heyetimiz tarafından gözlenmiştir. Açlık grevi süreci boyunca yaşamsal önemde olan sıvı, tuz, şeker, B1 vitamini alımının önemi ve açlık grevinin olası yıkıcı sonuçları heyetimiz tarafından ifade edilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Ayşen Gruda, Erdoğan'a böyle seslenmişti: Beni dinle yeğenim! İNCE'DEN FLAŞ DEMİRTAŞ AÇIKLAMASI ! Diyarbakırlı Genç Telefonuna gelen mesaja tıkladı,30 bin TL’den oldu.. Burası HDP nin Diyarbakır Çermik ADAY Tanıtımı...!

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Burası HDP nin Diyarbakır Çermik ADAY Tanıtımı...!