AİHM KARARINI AÇIKLADI DEMİRTAŞ’A TAHLİYE!!!

8598 izlenme20 Kasım 2018
Reklamlar
AİHM KARARINI AÇIKLADI DEMİRTAŞ’A TAHLİYE!!!

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Halkların Demokratik Partisi’nin önceki eş genel başkanı Selahattin Demirtaş ile ilgili kararını bugün açıkladı.

Edirne F Tipi Cezaevinde 2 yıldır tutuklu bulunan Demirtaş’ın tutukluluğunun sonlandırılmasına dair tüm önlemlerin alınmasına hükmeden mahkeme, ayrıca Türkiye’yi maddi ve manevi, toplam 25 bin Euro tazminata mahkum etti.

Mahkeme, Demirtaş’ın avukatları aracılığıyla yaptığı başvuru sonucunda, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin, “makul sürede yargılanma, yargılanma süresince serbest bırakılma hakkı” ile Anayasa Mahkemesi’nin başvurusunu sonuçlandırmamış olması sebebiyle “etkili başvuru hakkını” düzenleyen 5/3. ve 5/4. maddelerinin ihlal edildiğine hükmetti. Mahkeme ayrıca AİHS 3. maddede düzenlenen işkence ve kötü muamele yasağının da ihlal edildiğine karar verdi.

AİHM, bire karşı beş oyla, AİHS’in “haklara getirilecek kısıtlamaların sınırlandırılması” başlıklı 18. maddenin de hilal edildiğine karar verdi.

AİHM yargıcı Işıl Karakaş bu karara muhalefet şerhi düştü, “tutuklulukla ilgili, yargının gücünü suiistimal ettiğine dair bir bulgu olmadığını” ifade etti.

Türkiye, Demirtaş’a 10 bin Euro manevi, 15 bin Euro maddi tazminat ödeyecek.

* AİHM’in Demirtaş kararının tamamının İngilizcesine buradanFransızcasına buradan ulaşabilirsiniz.

Ne olmuştu?

Demirtaş’ın tahliyesi için 15 Mayıs’ta Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yapılan başvuru, 21 Mayıs’ta reddedilmişti.

Demirtaş’ın tahliye talebi üst mahkeme olan Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından da 24 Mayıs’ta reddedilmesi üzerine avukatlar 29 Mayıs’ta Demirtaş’ın başvurusunun öncelikle görüşülmesi talebiyle AYM’ye başvurmuşlardı.

Anadolu Ajansı (AA) 13 Haziran Çarşamba akşamı geçtiği haberde, AYM’nin Demirtaş’ın tahliye talebini reddettiğini belirtmişti.

HDP’den 14 Haziran Perşembe günü yapılan yazılı açıklamada ise özetle şu ifadelere yer verildi:

“AYM, başvurunun yapıldığı gün İçtüzük 73 uyarınca tedbir talebinin reddine karar vermiştir. Ancak Demirtaş ile ilgili İçtüzük Madde 73’e göre herhangi bir talebimiz bulunmamaktadır. Talebimiz, İçtüzük 68 uyarınca dosyanın öncelikli ele alınması talebidir. AYM’nin olmayan bir talep hakkında karar vermiş olması, dosyayı incelemeden direktifle karar verdiğinin açık bir göstergesidir. Ayrıca olmayan bir taleple ilgili verilen bu karar toplumda algı oluşturmak için basına da servis edilmiştir.”

Demirtaş da, 19 Haziran’da avukatları aracılığıyla yaptığı paylaşımda “Anayasa Mahkemesi'nin tahliye talebimi reddettiği şeklindeki haberler doğru değildir. AYM, avukatlarımın tahliye başvurusunu henüz görüşmedi bile. Halen ölü taklidi yapıyorlar. AYM, dosyamı ele almaya korkar hale getirildi. Gerçekten çok yazık” dedi.

Bunun üzerine Demirtaş’ın avukatları, AİHM’e 26 Haziran'da başvuru yaptı. (AS)

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Ganj Nehri Hakkında Bilinmeyenler HAYATINI KAYBEDEN BABA-OĞULLA EN SERT TEPKİ KÜRT SANATÇI KEMALE AMED'TEN GELDİ! HDP nin 2019 Seçim Şarkısı 3 Şubat Özgürlük Mitingi YAYINLANDI Hayvanlara Fısıldayan ''Dukha Kabilesi''

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Adaletsizlikten Kareler