Amedspor taraftarından öld-ürü-len Kadir Şakçı'ya böyle destek verdi !

12314 izlenme26 Aralık 2018
Reklamlar
Amedspor taraftarından öld-ürü-len Kadir Şakçı'ya böyle destek verdi !

Amed SK, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olarak Diyarbakır Belediyespor” ismiyle kurulan futbol takımı. TFF 2. Lig’de mücadele etmektedir.

1972’de Turan Gazozları’nın sponsorluğunda, Kırmızı-Beyaz renklerle kurulan “Melikahmet Turanspor” uzun yıllar amatör liglerde mücadele etti. 1985’te Turan Gazozları’nın sponsorluktan çekilmesiyle kulübün adı “Melikahmetspor” oldu. 1990 yılında belediyenin satın aldığı kulübün adı “Diyarbakır Belediyespor”, renkleri de Yeşil-Beyaz olarak değiştirildi. 1993’te Diyarbakır’ın büyükşehir statüsüne alınmasıyla kulübün adı da “Diyarbakır Büyükşehir Belediyespor” olarak 3. kez değişikliğe uğradı. 1996’da dönemin Refah Partili Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Bilgin ve Kulüp Başkanı Ferit Çağlayan’ın Galatasaray’lı olmasından esinlenerek renkler Yeşil-Beyaz’dan Sarı-Kırmızı’ya çevrildi. 1999 seçimlerinde DEHAP’tan belediye başkanı seçilen Feridun Çelik, kulübün adını DİSKİ’den gelir elde etmesini amaçlayarak “Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi DİSKİspor” olarak değiştirdi.

15 Nisan 2007 tarihinde TFF 3. Lig’de Aksarayspor’la deplasmanda beraber kalıp ligin bitimine 2 hafta kala şampiyon olup TFF 2. Lig’e yükselmeyi başardı. Uzun yıllar, Diyarbakır’ın Diyarbakırspor’dan sonraki ikinci büyük takımı olan DİSKİspor, 2009-10 sezonu sonunda tekrar TFF 3. Lig’e düştü. 2010-11 sezonu başında yapılan kongre sonucu, kulübün adı “Diyarbakır Büyükşehir Belediyespor” olarak değiştirildi.

2012-2013 sezonu sonunda 3. Lig 1. Grup’ta lider olarak tekrar TFF 2. Lig’e yükselen Diyarbakır Büyükşehir Belediyespor, 19 Mayıs 2013’te yapılan kongrede ise, kulübün sarı kırmızı olan renkleri Diyarbakırspor’un da renkleri olan Yeşil-Kırmızı renklerle değiştirilmiştir.

Kulüp 28 Ekim 2014 tarihinde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Burhan Karadeniz Cep Sineması’nda gerçekleştirilen kongrede Amedspor olarak isim değiştirdi.[3] TFF ilk başta, aynı adla başka bir futbol takımı kurulduğu için ve TFF kanunlarına göre aynı adın kullanılması yasak olduğu için, bu ad değişikliğini kabul etmemişti. Ancak takım, adını Amed SK olarak değiştirince, TFF bu yeni adı kabul ettiğini bildirdi. Takımın renkleri yeşil-kırmızı-beyaz olarak değiştirildi, ve yeni armasındaki sarı renk ise beyaz renk ile değiştirildi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Diyarbakır’dan Son Dakika Haberi! İZLEDİĞİM EN İYİ REKLAM FİLMİ Kürtçenin yas-ak olduğu ‘O Ses’te kazanan yine bir Kürt.. ŞIVAN PERVER DİYARBAKIR’DA ADAYLIĞINI KOYDU!

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Böylesi ilk defa oluyor! Görenler şaşırıp kalıyor