Eğer Bu Şeyi Görürseniz Kesinlikle Dokunmayın!!!

2938 izlenme25 Aralık 2018
Reklamlar
Eğer Bu Şeyi Görürseniz Kesinlikle Dokunmayın!!!

HAYVANLAR, insanlarla bitkilerin dışında kalan canlı yaratıklardır. Dünyanın her yerinde yaşarlar, hem sıcak, hem soğuk yerlerde bulunurlar. Okyanusların derinliklerinde, yüksek dağların tepelerinde hayvanlara rastlanır. Gözle görülemeyecek kadar küçük hayvanlar vardır. Öyle ki, bunlardan binlercesi bir küçük kap dolusu suyun içinde yüzebilir. Öte yandan, bazı balinaların ağırlığı yüz tonu geçer. Hayvanlar âlemini meydana getiren çeşitli hayvan cinslerinin sayısı 3 milyonu aşmaktadır.

Bitkiyle Hayvanın Farkı

İlk bakışta bitkilerle hayvanların farkını kestirmek kolay gibi görünür. Genel olarak, «yerinden kıpırdıyanlar, hareket edenler hayvan, olduğu yerde büyüyüp gene aynı yerde ölenler de bitkidir» diye kabul edilir. Bu, her zaman doğru değildir. Süngerler, daha başka deniz hayvanları, denizin dibine tutunur, bulundukları yerden hrç ayrılmazlar. Görünüş bakımından da bitkiye benziyen hayvanları vardır. Denizlâlesi, hayvan olduğu halde, tıpkı lâleye benzer.

Hayvanlarla bitkiler, küçüldükçe, birbirinden ayrılması zorlaşır; çünkü, en küçük canlılar tek hücrelidir. Bu bakımdan uzmanlar bile bir kısım tek hücrelilerin hayvan mı, bitki mi olduğunu ayırmakta güçlük çekerler.

Bitkilerle hayvanlar arasındaki en büyük fark besinlerini alış şeklinde kendini gösterir. Hayvanlar ya bitkileri, ya da başka hayvanları yiyerek beslenirler; bitkiler ise, havadan, topraktan aldıkları maddelerle, besinlerini kendileri yaparlar.

Hayvanlar alemi birbirinden sevimli ve güzel canlılar barındırsa da bazıları gerçekten ölüm makinesine dönebiliyor. Kimi büyüleyici bir renge sahip kimi de tüylü sevimli bir canlı gibi gözükebilir, ancak gerçekte doğanın en iyi katillerinden. İşte dünyanın en tehlikeli hayvanları;

Ölüm Avcısı' (The Deathstalker) olarak bilinen bu akrep türü Başta Kuzey Afrika ve Ortadoğu olmak üzere akrep ile ilgili ölümlerin yüzde 75'den sorumludur. Dünyanın en zehirli akreplerinden biridir. Türkiye'nin iki ölümcül akrep türünden biridir. Zehri diğer ölümcül tür olan kara akrep (Androctonus crassicauda) zehrinden iki kat daha kuvvetlidir.

1950’lerde Brezilya’daki bal üretimini arttırmak için Batı bal arıları (Apis mellifera) ile Afrika bal arılarının (Apis mellifera scutellata) çaprazlanmasıyla üretilmiştir. Ancak 1957 yılında 26 kovan dolusu arı, laboratuvardan kaçarak vahşi doğaya salınmıştır. Birkaç yıl içerisinde tüm Brezilya’ya, 1980’li yıllarda tüm Güney ve Orta Amerika’ya, 1985 yılında ise Kuzey Amerika’ya ulaşarak yayılmışlardır. Boşalttıkları zehrin adı “meletin” adı verilen bir kimyasaldır. Karışım içerisinde bulunan fosfolipaz A2 ise, insan dokularına zarar verebilen bir kimyasaldır. Kimyasal kısa sürede böbrekleri iflas ettirir ve müdahale anında yapılmazsa, saldırının kişinin ölümüyle sonuçlanmasına neden olur.

Fillerden sonra dünyadaki en büyük kara hayvanlarından biridir. Bu cüssesine rağmen hantal değildir, hızı neredeyse 45 km/s'ti bulabilir. Sinirli bir gergedan bir insan için ölümcül olabilir.

Avustralya, Asya Pasifiği ve Endonezya'da yaşarlar. Gündüzleri suda kumda saklanırlar, geceleri ise avlanmak için suda gezinirler. Kancaları içinde 200 farklı bir zehir bulunduran iğne taşır. Boyu sadece bir el boyundadır. Bu etobur yumuşakça genelde balık yer. Bunların zehirleri bir insanı sadece 5-15 dk arası bir zamanda öldürür.

Dünyanın en zehirli balığı" olarak da bilinir, dikenlerine basmak bacağınıza ve en kötü ihtimalle hayatınıza mal olur.

Bütün dünyadaki ılıman sularda, dolayısı ile Türkiye'nin Akdeniz, Ege ve Marmara kıyılarında bulunur. Bazı kaynaklarda, Karadeniz'de de bulunduğu belirtilir. Balina, yunus, diğer köpek balığı türleri, deniz kunduzları, foklar, penguenler, ton balığı en favori yiyeceklerindendir. Yılda en az 10 insanın ölümüne neden olur.

Son derece saldırgan ve zehirli bir yılan türü. Anavatanı Afrika olup, dünyanın ikinci en uzun zehirli yılanıdır. Erişkin kara mambaların ortalama boyu 2,5 metre civarındadır. En büyükleri ise 4,5 metre kadar olabilirler. Kara mambalar isimlerini zeytin yeşiline çalan vücut renklerinden değil, ağızlarının içindeki siyah renkten alırlar. Eğer bir insan parmaktan ısırıldıysa, zehir dört saatte öldürebilir, ama yüz ya da gövdeden alınan bir ısırık insanı 20 dakikada öldürebilir

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Ünlü Rapçı Ezhel KÜRTÇE Şarkı ... Şivan Perwer’den 2019 Yeni Yıl Şarkısı.. Sersale Gelê Kurd SON DAKİKA: HDP’li Başkan tahliye edildi! HDP’ye Beklenmedik Büyük Destek Geldi

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Bir Harf İçin Adamın...