İRANLILARIN ÇEKTİĞİ HALAY ÜLKEDE GÜNDEME OTURDU!

13537 izlenme07 Şubat 2019
Reklamlar
İRANLILARIN ÇEKTİĞİ HALAY ÜLKEDE GÜNDEME OTURDU!

Genel Bilgiler

İran; köklü bir medeniyete sahip olması ve Pers İmparatorluğu’nun kültürel mirasçısı olması nedeniyle tarihi yerleri açısından oldukça zengin durumdadır.

Başkent Tahran, yaklaşık 15 milyonluk nüfusu ile ülkenin en kalabalık ve en hareketli şehridir.

Resmi dil olan Farsça dışında; Arapça, Türkmence, Kürtçe ve Azerice de konuşulmaktadır.

Para birimi olarak İran riyalini kullanmaktadırlar.

Yerel saat Türkiye saatine 1 saat 30 dakika daha ileridir.

İran’a yapılan, süresi 90 günü aşmayan ziyaretlerde vize gerekmemektedir.

Lokasyon / Konum

Güneybatı Asya’da yer alır. Güneyde Fars Körfezi ve Umman Körfezi, kuzeyde ise Hazar Denizi ile çevrilidir. Türkiye, Azerbaycan, Ermenistan, Irak, Pakistan, Afganistan ve Türkmenistan ile komşudur.

En Çok Ziyaret Alan Şehirleri

Tahran, Tebriz, Şiraz, İsfahan, Meşhed, Yezd

İklim / Hava Durumu

Hazar Denizi’ne bakan kısımlar çok nemli ve daima yağışlıyken, bu bölge dışındaki yerler astropikal kurak bölge içindedir.

Ne Zaman Gidilir

Bölgeye göre hava koşulları farklılık gösterdiğinden dolayı gidilmesi gereken zaman da gidilecek bölgeye göre belirlenmelidir. Aralık ve Şubat ayları hava oldukça soğuktur. Haziran-Ağustos arası ise sıcaklıklar 50 dereceye ulaşabilir.

Ülke Mutfağı / Ne Yenir Ne İçilir

İran mutfağının temelini oluşturan ana yemekler pilav ve pilav ile servis edilen Khorest adlı sulu yemektir. Yemekleri safran, zerdeçal, kuru limon, tarçın ve maydanoz ile tatlandırırlar.

Bu yazıyı yazarken bazı yerlerinde beni bir gülme tuttu. Buraya gelmeden önce İran hakkında düşündüklerim, bana yöneltilen sorular ve uyarıları düşününce insan şaşırıyor.

İran halkı su anki yönetim şeklinden çok rahatsız değil. Mutlaka rahatsız olan bir kesim olsa dahi gördüğümüz çoğunluk halinden memnun. Sanki gördükleri baskıyı kabullenmiş, çıtını çıkaramayan, korkak, hak ettikleri gibi yönetilen halkmış gibi söylemlerle ahkam kesmek anlamsız.

Bir İranlı'ya, Türkiye'de ülkeniz hakkında şöyle böyle diyorlar deseniz kesinlikle güler. Türkiye'de yaşadığımız, yaşadığınız her şey ama her şey bu ülkede de yaşanmaktadır.

İran’da kadınlara baskı uygulanıyor mu?

Bu baskı ülkenin neresinde var? Biz hiç denk gelmedik. İki defa çok kolay bir şekilde Couchsurfing’den kadın couch bulup, 3 erkek 1 kadının evinde kaldık. Hatta bir tanesi gece gelip arabasıyla bizi aldı ve evine götürdü. Sabah tüm aile kahvaltı yaptık. Gittiğimiz kafelerde kadınlar bilardo oynamaktan, nargile içmeye kadar hepsini yapıyorlar. Insanlar parklarda sevgilisiyle elele tutusup gezebiliyor. Paten kayıp spor yapabiliyorlar. Türkiye'den tek farkı Gülhane parkları yok, sevişemiyorlar işte.

Hem de tebrik edilesi şekilde kullanıyorlar. Bu ülkede trafikte taksi şoförü, otobüs şoförü olan kadınlar görebilirsiniz. Hatta seyahat acentalarından tutun, kaliteli bütün iş yerlerinde kadınlar işçi olarak çalışıyor.

İran'da televizyon izlemek yasak mı?

Evlerde uydu yasak. Tabii ki herkes kullanıyor! Recep İvedikler, Aşkı Memnular havada uçuyor.

İran’da alkol kullanmak yasak mı?

Bu konuda tek sorunları pahalı olması. Bulmak isteyin yeter ki, herkes içebiliyor.

İran’da Türkler

Kesinlikle İranlılar'dan çok, Türk var gibi görünüyor. Özellikle kuzey kısmı komple Azeri Türk'ü. Zaten İran nüfusu 70 milyonsa rahat %90'ı Türk aşığı. Böyle bir sevgi ne duydum ne de gördüm. Bütün kapılar açılıyor. Arap dediğiniz zaman ağızlarına geleni saydırıyorlar.

Iran’da eğitim seviyesi

Entellektüel düzeyleri konusunu tartışmam bile. Ömer Hayyam’ın hakkını vermişler. Kesinlikle kişisel gelişmişlik düzeyleri bizi katlar.

ran'ın Dubai sınırına yakın kesimi denize kıyısı olan bir yer. Bandar Abbas şehrine gittiğinizde oraya 40 dakika uzaklıkta Qesm Adası'na gittiğinizde şortunuzla sıkıntı çekmeden denize girebilirsiniz.Ya da ünlü Kish Adası'na gittiğinizde problem yaşamadan yüzebilirsiniz.

İran’da çadır kurmak serbest mi?

Kadın veya erkek farketmez istediğiniz parka, istediğiniz alana çadır kurabilirsiniz. Hatta isterseniz mescidlerin, camiilerin bahcesinde yer varsa oraya bile kurabilirsiniz. Kız arkadasinizla bile çadırın içinde birlikte kalabilirsiniz.

Özellikle İran'ın güneyine gittikçe halkın sosyal hayatının çadır kurmaktan ibaret olduğunu düşünüyorsunuz. İnsanlar eşini dostunu alıp yol kenarına ya da camilerin, mescitlerin bahçesine kamp kuruyorlar.

İran’da Şii- Sunni çatışması var mı ?

Bizim tipler bir acayip olunca sürekli Müslüman mısınız sorusuna maruz kaldık. Öyle rahatsız edici bir şekilde değildi ancak kibarca sürekli bunu sordular. Müslümanız dedikten sonra ikinci soru kaçınılmaz oluyor. Sunni mi Şii mi ? Şafii, ya da Sunni dediğimizde bizden önce hemen "ne önemi var hepimiz Allah’a inaniyoruz” u bizden önce ağzımıza tıkadılar. Hepsi zamanında Irak- İran savaşına lanet okur durumdalar.

İran’da uzun saç ve küpe ile gezmek problem mi?

Rahatça gezebilirsiniz. Bazı amcalar yanımızda Oktay ağabeyin küpesine takılsa da genel olarak sıfır sorun.

İran’da eşcinsellik

Bu konuda ahkam kesmeyeceğim, net bilgim olmamasına rağmen özellikle Tahran sokaklarında birçok eşcinseli sokakta gördüğümüzü söyleyebilirim.

İran’da uyuşturucu ve partiler

Tiryak denen bir şey içiyorlar. Özellikle Tahran'da partiler meşhur ve hepsine ulaşmanın çok kolay olduğu biliniyor. Hasan Sabbah’ın torunları olduğunu unutmamak lazım.

İran’da lüks arabalar var mı?

Amerika’nın İran’a yıllardır uyguladığı bir ambargo var. Sanırım 3-5 an önce göstermelik şekilde bu ambargo kaldırıldı. İran’da benzin 60-70 kuruşa denk geliyor. Yollarda genelde İran üretimi hepsi birbirine benzeyen farklı marka otomobiller olsa da ( Saipa, Pars… ) BMW, Porsche, Audi gibi lüks arabalar da çokça bulunmakta.

İran’da Facebook, Twitter sansürü

Bu konuda yetkilileri tebrik etmek lazım. İnternet 4G olarak satılıyor ama hız 1G. VPN'lerin bile %90'ı yasaklı. İnternete girmek için çok zorluk çektik. Bütün halk Facebook, Twitter veya Instagram kullanıyor. Whatsapp yerine de adını ilk kez burada duyduğum Telegram'ı kullanıyorlar. Peki ya şimdi İran için kalbin ne diyor ? :)

Bunlar da İlginizi Çekebilir

BURSADA YALNIZ YAŞADIĞI EVDE CAN-SIZ BULUNDU! DİYARBAKIRA LAF EDEN KADINA YILMAZ GÜNEY FENA CEVAP VERDİ! ALİ USTA ÖNCE KÜRTÇE KONUŞTU SONRA.... AKP Belediye Başkan adayına s a l d ı r ı

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Mahsun Kırmızıgül seçim sürecinden önce bomba açıklama yaptı...