İstiklal Caddesni Sallayani KÜRTÇE Sokak Sanatçıları

12560 izlenme30 Ocak 2019
Reklamlar
İstiklal Caddesni Sallayani KÜRTÇE Sokak Sanatçıları

Dokusu ve insanlarıyla Türkiye ve İstanbul‘un aynası konumunda İstiklal Caddesi. Kente ilk kez gelenlerin mutlaka uğradıkları, keyfine düşkün gezginlerin mekânlarına akın ettikleri caddenin günümüzde bu durumda olmasında, ticari ve sosyal yönden hareketli tarihinin payı oldukça fazla.

Dokusu ve insanlarıyla Türkiye ve İstanbul‘un aynası konumunda İstiklal Caddesi. Kente ilk kez gelenlerin mutlaka uğradıkları, keyfine düşkün gezginlerin mekânlarına akın ettikleri caddenin günümüzde bu durumda olmasında, ticari ve sosyal yönden hareketli tarihinin payı oldukça fazla.

Caddenin öne çıktığı dönem ise veba salgınının yaşanmasından hemen sonra vuku bulmuş. Bugün İstiklal’in uzandığı yerin çok yakınına yerleşen Fransızlar sayesinde cadde, hem mimari açıdan hem de ticari bakımdan kenttin önemli merkezlerinden birisi haline gelmiş.

Yaygınlaşan Fransız etkisi nedeniyle “Grande Rue de Pera” adıyla anılmaya başlanan cadde, çok uluslu yapısının da etkisiyle 17. ve 18. yüzyıllarda iyice genişlemiş. 19. yüzyıla gelindiğinde ise burası tamamen dolmuş.

İstiklal’deki altyapı çalışmaları ağırlıklı olarak Abdülaziz döneminde gerçekleştirilmiş. Bu dönemde cadde zeminine taşlar döşenmiş, kanalizasyon sistemi ve elektrik şebekesi kurulmuş. Yapılan çalışmalar içerisinde en önemlisi ise dünyanın en eski metro hatlarından birisi sayılan Tünel’in inşası olmuş.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasından ardından Cadde-i Kebir bugün kullanılan adını almış. 2. Dünya Savaşı sırasında ve sonrasında gayrimüslimlere yönelik izlenen olumsuz politikalar sonucu caddenin yabancı nüfusu giderek azalmış. Bu durum mimari ve ticari açıdan gelişimin neredeyse durma noktasına gelmesine neden olmuş.

Beyoğlu İlçesi’nin sınırları içerisindeki caddeye ulaşmak için en pratik yöntem önce Taksim Meydanı’na gitmek. Çünkü İstanbul’un sosyal ve ticari anlamda en önemli merkezlerinden birisi olan meydana kentin hemen hemen her yerinden çok sayıda otobüs ve dolmuş seferleri düzenleniyor. Ayrıca trafiğe takılmak istemezseniz, metro hatlarını da tercih edebilirsiniz.

Caddeye ulaşımda ikinci seçenek olaraksa Şişhane–Taksim arasında çalışan tarihifüniküleri kullanabilirsiniz.

1990 yılından beri araç trafiğine kapalı olan caddede yürümekten sıkılırsanız, nostaljik tramvaya binebilirsiniz. Tramvay hizmeti için 1869-1966 yılları arasında önce atlı, ardındansa elektrikli araçlar kullanılmış. Bir dönem askıya alınan bu hizmet, 1990 yılı sonunda Tünel-Taksim arasındaki 1,65 kilometrelik tek hatta gidip gelen iki vagonlu araçla tekrar halkın kullanımına sunulmuş.

Sadece İstanbul’un değil, tüm Türkiye’nin en kozmopolit bölgelerinden birisi olan cadde bünyesinde gerçekleştirilen kültürel etkinlikler, alışveriş imkânları ve yeme-içme zenginliği ile günün 24 saati hareketli bir görünüm sergiliyor. Ayrıca geçmişte sahip olduğu etnik çeşitlilik sayesinde İstiklal mimari açıdan adeta bir açık hava müzesini andırıyor.

İstiklal Caddesi’nde kültürel aktivite denildiği zaman akla ilk olarak Salt Beyoğlu ile Borusan Kültür ve Sanat Merkezi geliyor. Geçmişte postane ve radyo binası olarak kullanıldıktan sonra 1998 yılında müzeye dönüştürülen Galatasaray Postanesi mimari açıdan da ilgi çekici mekânlar arasında.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

HDP'YE DESTEK VEREN ÜNLÜ SANATÇI TUTUKLANDI..!! İstiklal Caddesni Sallayani KÜRTÇE Sokak Sanatçıları YSK'dan secim İptal kararı geldi BU VİDEO HIZLA YAYILIYOR 'Kürt veya Türk Olduğun İçin Dışlanmak'

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Fatih Portakal Bugünkü canlı yayınında HDP’ye Demirtaş’ı Övdü....