OTOMOTİK GELİNLER ŞİİRİ REKOR KIRIYOR...

18542 izlenme02 Ocak 2019
Reklamlar
OTOMOTİK GELİNLER ŞİİRİ REKOR KIRIYOR...

Gelin ağlatma: (folk.) Kına gecelerinde ve düğünlerde gelini ağlatmak, duygulandırmak ya da ona öğütler vermek amacıyla söylenen türküler ve oynana oyunlar.
Gelin alayı:
(tarih) Padişahların kızları ve bacıları saraydan evlenecekleri kişinin evine götürülürken yapılan tören.
(folk.) Gerdek günü, gelini kız evinden alıp oğlan evine götüren davetlilerden oluşan topluluk, düğün alayı, seğmen.
Gelin alıcı: (folk.) Gelini baba evinden almaya gelen oğlan evi tarafından kimse.
Gelin almak: (folk.) Evlenecek kızı, gerdek günü özel bir törenle evinden alarak oğlan evine götürmek.
Gelin aşı: → Gelin önü.
Gelin bakma: (folk.) Oğlan evine getirilen gelinin konuklara özel olarak gösterilmesi, gelin seyri.
Gelin başı hazırlamak (yapmak): evlenecek olan genç kızın başını düğünden önce çiçek, hotoz, fes, sıra altından vb.yle her yörede ayrı biçimde süs ve bezeklerle donatmak, duvaklamak.
Gelin bayrağı: Göçebe Türkmen obalarında ve bazı köylerde güvey çadırına ya da oğlan evine dikilen, gelin alayının en önünde yürüyen kişi tarafından taşınan bayrak.
Gelin boğan: (botanik) Bir ahlat çeşidi.
Gelin çıkartma: Kız evinden oğlan evine gidecek olan gelinin hazırlanıp gelin alıcılara teslimi ve yolcu edilmesi.
Gelin etmek: (Kızı) evlendirmek, oğlan evine gelin olarak göndermek.
Gelin gitmek: (Kız için) Evlenmek, oğlan evine gelin olarak gitmek.
Gelin hamamı: Yeni evlenen bir genç kız için oğlan tarafının aile yakınlarıyla birlikte gittiği hamamda yapılan eğlenceler. Gerdekten sonra yapılan gelin hamamına bazı yörelerde kızın akrabaları da katılır.
Gelin havası: (folk.) Gelin alayı oğlan evine varıncaya kadar, yol boyunca, davul ve zurnayla çalınan ezgilere ve bu ezgiler eşliğinde oynanan oyunlara verilen ad.
Gelin indirme: Oğlan evine getirilen gelinin evin önünde özel bir törenle kayınbaba, kaynana, sağdıç vb. tarafından attan indirilmesi ya da bineğinden alınması.
Gelin indirmelik: Gelin indirme sırasında kız evi davetlilerinin istediği armağana verilen ad.
Gelin kuşu: Tarlakuşugiller familyasından bir kuş türü.
Gelin odası:
Eskiden askılar ve çiçeklerle süslenen ve bir taht kurularak gelinin oturtulduğu ve kutlandığı oda.
Gelinin yatak odası, gerdek odası.
Gelin okşama: Baba evinden ayrılacağı için üzgün olan gelini, kına gecesinde, avutmak ve neşelendirmek için kadınlar arasında çalınıp söylenen türkülere verilen ad.
Gelin olmak: (Kız için) Evlenmek.
Gelin önü: Gelinin oğlan evine geldiği gün, oğlan tarafının davetlilere ikram ettiği yemek, gelin aşı.
Gelin parası: Gelin, duvak giyerken, baba evinden çıkarken, oyun oynarken ve oğlan evine girerken başına serpilen ve uğur getireceğine inanıldığı için orada bulunanlarca kapışılan para.
Gelin teli: Gelinlerin duvağına takılan, saçlarına eklenerek yere doğru uzatılan parlak, ince, gümüş renginde tellere verilen ad. Gelinin başından tel almak ve saklamak, evlenmek isteyen gençler arasında yaygın bir gelenektir.
Gelin yanı: Baba evinde son gününü geçirecek olan geline yaşıtı kızların toplanarak arkadaşlık etmesi, onu oyalaması, eğlendirmesi.
Gelin yazma: Eskiden, düğün günü duvaklanacak gelinin yüzünü, kadınların, geleneksel süs ve boyalarla süslemesi.
Çeyiz Nedir?
Çeyiz; eski zamanlarda sadece erkekler çalıştığı için evlenecek kızın evliliğe maddi katkısı olarak adlandırılırdı. Hatta kız çocuğu olan aileler, kızları küçükken bu hazırlığa başlayarak evlenecek yaşa gelene ve evleneceği zamana kadar çeyizi oluşturmaya başlardı.

Geleneksel olarak yapılan bu biriktirme hareketi eski zamanlarda dantel örtü, işlemeli havlular ve yastıklar, dikiş ve nakışlar gibi el emeği ile üretilen eşyalar olarak başlanarak büyük eşyalara kadar devam ederdi. Fakat şimdilerde ben de dahil tüm yeni nesil gelinler ve adayları kullanmayacağımız eşyaları biriktirip yeni evde yer yapmasındansa kullanacağımız eşyaları tercih ediyoruz. Tabii bu evlenirken kızın alması gerekenlerin hepsini kapsıyor. Sadece gerek olmayan ya da kullanmayacağımız dantelleri aradan çıkarıyoruz.

Çeyiz Neleri Kapsar
Stres olmana gerek yok. Çeyiz olarak kız tarafının alması gerekenleri liste halinde anlatacağım fakat kısa bir özet istersen; sana düşen yatak odası, mutfak ve mutfağın elektronik eşyaları, bu odaların halı ve perdeleri, örgü dantel gibi el emeklerini ve yatak odasını kapsar. Aman hemen karamsarlığa kapılma! Çok gerekli olmayan şeyleri almak zorunda değilsin. Kesin olan ihtiyaçların dışında kalan listenin devamını zamanla da alabilirsin.

Listeyi vermeye başladığımda ¨Daha neler! Erkek tarafı ne alacak?¨diye söyleneceğine eminim. Ama gelenekler bunu söylüyor ben onların yalancısıyım. Ve tekrar ediyorum hepsini almak zorunda değilsin önceliklerini belirleyerek hareket edip ihtiyacın olmayanları es geçebilirsin.

Özellikle belirtmek isterim ki gelin çeyizi; nişan bohçasını ya da diğer adıyla gelin bohçasını kapsamaz. O ayrı bir hazırlık süreci. Nişan bohçası ile ilgili bir liste arıyorsan "Gelin bohçasında neler olur ve nasıl süslenir?" başlıklı makalemizden inceleyebilirsin. Bak bu da damat tarafı için olan versiyonu; Damat bohçasında neler olur ve nasıl süslenir?

Çeyiz Listesi
Bu listeyi kural gibi düşünmeni istemiyorum. Çünkü günümüzde çeyiz listesi olarak verdiğimiz tüm ayrıntılar çoğu çift tarafından ortak alındığı için sadece öğrenmen için yazıyorum. Sen planlarına göre arasından seçim yapabilirsin. Uygulamak istersen de kız tarafı için 4 başlıkta toplanan çeyiz listesini daha ayrıntılı incelerek alışverişe başlayalım.

Çeyizlik Mutfak Eşyaları
Mutfağa ait olan her şeydir aslında. Yemek yaparken işini kolaylaştıracak mutfak robotundan, yemeklerini sağlıklı bir şekilde muhafaza edebileceğin saklama kaplarına, bardaktan yemek takımına kadar her parça çeyizin mutfak bölümünün içine girer.

Öncelikle en gerekli olan parçalardan başlamanı istiyorum. Bunlar tabii ki beyaz eşyalar oluyor. Mutfaktaki beyaz eşyalardan yalnızca buzdolabı erkeğe aittir. Onun dışında kalan bulaşık makinesi, fırın, ocak davlumbaz gibi sahip olmanın hayatını kolaylaştıracağı beyaz eşyaları hemen almalısın. Bütçen el verdiği sürece mikrodalga fırın, kahve makinesi, cezve yerine hayatını kolaylaştıran hazır Türk kahvesi makinesi, tost makinesi gibi acil ihtiyaç olmayan listeye geçebilirsin.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Adam Haketmiş Ekrem İmamoğlu harekete geçti OYUN OYNAYAN KÖY KIZLARINI MUHTAR BABALARI BAS-ARSA BURSADA YALNIZ YAŞADIĞI EVDE CAN-SIZ BULUNDU!

Bakmadan Geçme!

KAPAT
FATİH PORTAKAL HASTANELİK OLDU!
{}