ANA SAYFA
08 Şubat 2019 ( 2456 izlenme )
Reklamlar

Son Anketlerde sürpriz HDP’nin sayesinde Ankara ve İstanbul da o parti kazanıyor

Son Anketlerde sürpriz HDP’nin sayesinde Ankara ve İstanbul da o parti kazanıyor


Rawest araştırma şirketinin 31 Mart yerel seçimler için Mardin, Diyarbakır ve Van illerinde yaptığı saha araştırmasına göre AK Parti her üç şehirde de 24 Haziran seçimlerine göre oy oranını artırıyor. Ancak anket sonuçları söz konusu büyükşehirlerde yönetimin HDP'ye geçeceğini gösteriyor.

Şubat ayı başında yayınlanan araştırma sonuçlarına göre 2014 yerel seçimlere göre oy oranını artıran HDP'nin 24 Haziran seçimlerine kıyasla oylarındaki gerileme dikkat çekiyor.

Buna göre Diyarbakır'da AK Parti'nin oyu yüzde 32,8 HDP'nin yüzde 62,3 diğer partilerin oy oranı yüzde 4,9 çıktı. Van'da AK Parti'nin oyu yüzde 38,5 HDP'nin oyu yüzde 57,3 olurken Mardin'de ise AK Parti yüzde 35,4 HDP yüzde 58,2 oy alıyor.

Aralarında Diyarbakır, Mardin ve Van'ın da olduğu 28 belediyeyi içişleri bakanlığı tarafından atanan kayyumlar yönetiyor.

Son Dakika Haberi... Vatandaşlar 31 Mart'ta yapılacak Yerel Seçim sonuçlarını oldukça merak ediyor. Bu bağlamda anket sonuçlarını da takip ediyor. Gezici araştırma şirketinin son kamuoyu yoklamasında İstanbul, Ankara, Adana Aydın ve Hatay’da Cumhur İttifakı’nın açık ara önde olduğu ortaya çıktı. Vatandaşların terör örgütü PKK’nın siyasi uzantısı HDP’nin desteklediği sözde ‘Millet’ özde ‘Zillet İttifakı’na oy vermeyeceklerini açıklaması ise anketin en dikkat çekici noktası oldu. 2019 yerel seçim anket sonuçları - İl il parti oy oranları nedir? Hangi ilde hangi parti önde? Detaylar haberimizde

31 Mart'ta yapılacak yerel seçimlere az bir süre kala anket firmaları çalışmalarına hız verdi. Gezici araştırma şirketinin son kamuoyu araştırmasında çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. İstanbul, Ankara, Adana Aydın ve Hatay’da Cumhur İttifakı açık ara önde gözüküyor. CHP ile İP’in 31 Mart yerel seçimleri öncesi PKK’nın siyasi uzantısı HDP ile iş tutması, terör örgütü sözcülerinin Millet İttifakı destek veren açıklamaları, vatandaşların tepkisine neden oldu. Millet İttifakı çatısı altında toplanan CHP, İP ve Saadet Partisi’nin HDP ile yaptığı anlaşmaya tepki gösteren seçmenler, hızla kendi partilerinden uzaklaşıyor. 2019 yerel seçim anket sonuçları - İl il parti oy oranları nedir? Hangi ilde hangi parti önde? İşte tüm detaylar 

DAHA İYİ YAŞAM, DAHA İYİ HİZMET 

Ankara, İstanbul, Adana, Mersin, Aydın, Hatay’da her ilde ortalama 4 bin 300 kişi ile yüz yüze yapılan görüşmede vatandaşlar, yerel seçimlerinde tercihlerini AK Parti ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı’ndan yana tavır koyacağını söyledi. 2014 Yerel Seçim sonuçları ve 24 Haziran 2018 Genel Seçim sonuçları dikkate alınarak yapılan araştırmaya katılan vatandaşların, Mart 2019 seçimlerinde sandığa gitme gerekçeleri olarak, yaşadığı ilin değişime olan ihtiyacı, daha iyi hizmetler, yenilikler, yaşam standartlarının yükseltilmesi gibi nedenler ön plana çıktı. 

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Nesli Tükenmekte Olan Kabilelerin 25 Harika Fotoğrafı HDP' DEN AÇIKLAMA ! HDP’nin Silvan Belediyesi Eşbaşkan adayları halka böyle buluştu.! SON DAKİKA HABERİ